Menu

Pokrzywa zwyczajna: lecznicza roślina na wyciągnięcie ręki

10 marca, 2023 - Zioła
Pokrzywa zwyczajna: lecznicza roślina na wyciągnięcie ręki

Pokrzywa zwyczajna, znana również jako Urtica dioica, to roślina, której często nie doceniamy. Zwykle kojarzy nam się z chwastem lub bolesnymi ukłuciami, które możemy dostać, przypadkiem na nią natknąwszy się. Jednak ta roślina ma wiele cennych właściwości leczniczych i odżywczych, które warto poznać.

Czym jest pokrzywa zwyczajna?

Pokrzywa zwyczajna to roślina, która jest powszechnie spotykana w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Rośnie w lasach, na przydrożach, w ogrodach, na łąkach i na nieużytkach. W Polsce jest to jedna z najczęściej spotykanych roślin. Charakteryzuje się ząbkowanymi liśćmi, małymi, zielonymi kwiatami oraz łatwo rozpoznawalnymi po ukłuciu włoskami, które są wypełnione kwasem mrówkowym. Roślina ta jest wieloletnia i osiąga nawet do 2 metrów wysokości.

Korzyści zdrowotne związane z pokrzywą zwyczajną

Więcej o korzyściach zdrowotnych pokrzywy można przeczytać w Encyklopedii Ziół na stronie LekiNatury.pl

Jak spożywać pokrzywę zwyczajną?

Pokrzywę zwyczajną można spożywać na wiele sposobów. Można ją dodawać do sałatek, koktajli, zup i innych potraw. Suszone liście można stosować jako herbatkę, która działa moczopędnie i oczyszczająco. Z uwagi na swój charakterystyczny smak, nie każdemu może odpowiadać spożywanie surowych liści pokrzywy. W takim przypadku warto skorzystać z suplementów diety z ekstraktem z pokrzywy.