Menu

Orteza kolana – kiedy jest potrzebna i jak działa?

4 marca, 2023 - Gadżety
Orteza kolana – kiedy jest potrzebna i jak działa?

Czy wiesz, że kontuzje kolana to jedna z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie? Na szczęście, rozwój medycyny i technologii ortopedycznych pozwala na skuteczne leczenie i rehabilitację. Jednym z narzędzi wspomagających proces rekonwalescencji jest orteza kolana. Jak działa i kiedy jest potrzebna?

Czym jest orteza kolana?

Orteza kolana z Orteo to specjalny rodzaj stabilizatora lub opaski, która stosowana jest w leczeniu urazów i chorób stawu kolanowego, a także w profilaktyce. Ortezy kolana mogą mieć różne formy, w zależności od stopnia uszkodzenia stawu, np. elastyczne opaski, stabilizatory, ortezy miękkie lub twardzi. Ich główną funkcją jest wspomaganie stawu kolanowego w trakcie ruchu, redukowanie obciążenia oraz zapobieganie przemieszczeniom, co zwiększa stabilność stawu i zmniejsza ryzyko powikłań i kolejnych urazów. Warto zaznaczyć, że dobrze dopasowana orteza jest kluczowa dla skutecznego leczenia i rehabilitacji stawu kolanowego.

Kiedy warto zastosować orteze kolana i jak działa?

Głównym wskazaniem jest kontuzja stawu kolanowego, np. skręcenie, zwichnięcie, bądź uszkodzenie więzadeł, a także przy urazach łąkotek. Ortezy kolana stosowane są także w przypadku chorób stawu kolanowego, takich jak zapalenie czy zwyrodnienie. Ponadto stosuje się je w trakcie rehabilitacji po operacjach stawu kolanowego. Stabilizator kolana wspomaga staw kolanowy, redukując obciążenie i zapobiegając przemieszczeniom.

Dzięki temu zwiększa się stabilność stawu i zmniejsza ryzyko powikłań i kolejnych urazów. Ortezy kolana miękkie zapewniają dodatkowe wsparcie, a ortezy twarde stosowane są w przypadku poważnych urazów, kiedy konieczne jest unieruchomienie stawu. Ważne, aby orteza kolana była dobrze dopasowana do pacjenta i rodzaju urazu, który posiada. Nieprawidłowo dobrana orteza może nie tylko nie przynieść oczekiwanych efektów, ale także pogorszyć stan pacjenta.

Czym różni się orteza od stabilizatora?

W asortymencie wyrobów ortopedycznych spotkać można zarówno stabilizatory, jak i ortezy na kolano. Stabilizator to produkt ortopedyczny, który ma na celu zabezpieczenie stawu przed urazem lub pomoc w niewielkiej kontuzji czy chorobie. Orteza natomiast, często kojarzy się z wyrobem wykonanym z twardych i mocnych materiałów, mogącym zastąpić gips przy poważniejszych urazach, takich jak złamanie kości czy zerwanie więzadeł. Jednakże, w rzeczywistości stabilizatory i ortezy są produktami, które należą do tej samej kategorii. Ich zadaniem jest stabilizacja i ochrona stawów. Określenia te można zatem stosować wymiennie.

Dlaczego warto nosić ortezę kolana? 

Orteza kolana jest skutecznym narzędziem w leczeniu kontuzji stawu kolanowego i rehabilitacji po operacjach. Jeśli odczuwasz ból lub niestabilność stawu kolanowego, warto skonsultować się z lekarzem i zastanowić się nad zastosowaniem ortezy. Pamiętaj, że odpowiednio dobrana ortopedia to klucz do skutecznego leczenia i powrotu do pełnej sprawności.