Menu

Co to jest pulsoksymetr i do czego służy?

23 lutego, 2023 - Zdrowie
Co to jest pulsoksymetr i do czego służy?

Pulsoksymetr to małe urządzenie służące do pomiaru saturacji krwi i tętna. Dzięki niemu możemy szybko sprawdzić poziom natlenienia krwi oraz monitorować stan zdrowia pacjentów z chorobami układu oddechowego i krążenia. Okazuje się, że pulsoksymetry również odgrywają ważną rolę w przypadkach koronawirusa. Pulsoksymetry mają szerokie zastosowanie – nie tylko są wykorzystywane w szpitalach, ale często są wykorzystywane w domu do pomiaru poziomu tlenu we krwi pacjenta. Co pokazuje pulsoksymetr? Jak działa to urządzenie?

Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?

Istnieją dwa podstawowe typy pulsoksymetrów: cyfrowe i stacjonarne. Aby wykonać pomiar, jak sama nazwa wskazuje, na palcu pacjenta umieszcza się pulsoksymetr palcowy. Ten rodzaj wyrobu medycznego przeznaczony jest do użytku poza szpitalem, dzięki czemu można go używać niemal w każdym momencie w domu, pracy czy podróży. Z kolei pulsoksymetry stacjonarne znajdują zastosowanie głównie w szpitalach, domach opieki i innych placówkach służby zdrowia. Urządzenie ma zwykle więcej funkcji, więc pozwala również na wykonanie pomiaru ciśnienia, oddechu czy sprawdzenie położenia cewnika w tętnicy. Co ważne, pulsoksymetry stacjonarne często zakłada się nie tylko na palce, ale także na płatki uszu. Więcej na temat pulsoksymetru znajdziesz na: https://megamedic.pl/pulsoksymetry

pulsoksymetr

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pulsoksymetru?

Decydując się na zakup pulsoksymetru palcowego lub czegoś, co łączy się ze smartwatchem, warto przemyśleć, czego można oczekiwać od urządzenia. Jeśli twoim celem jest pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem, najlepszy jest pulsoksymetr palcowy. Czujniki noszone na palcu odczytują aktualne tętno z pulsującego przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Większość najpopularniejszych modeli jest wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak alerty dźwiękowe lub wizualne oraz wykresy tętna, które pomogą Ci wykryć wszelkie anomalie. Nie jest to jednak jednoczesna diagnoza, dlatego konieczne jest skonsultowanie wyników z lekarzem.