Menu

Refraktometr – do czego jest wykorzystywany?

14 października, 2022 - Narzędzia laboratoryjne
Refraktometr – do czego jest wykorzystywany?

Refraktometr jest urządzeniem, które w łatwy sposób jest w stanie zmierzyć właściwości cieczy. Wykorzystuje się go jednak nie tylko w laboratoriach, ale także w przemyśle, kiedy chcemy zbadać właściwości miodu, a także alkoholu. Tylko tak w dużej mierze jesteśmy w stanie sprawdzić jego jakość, poprzez zbadanie załamania światła w przypadku konkretnej cieczy, co jest bardzo ważne. 

Refraktometr – gdzie się go wykorzystuje?

Refraktometr wykorzystywany jest przede wszystkim we wszystkich laboratoriach, gdzie musimy zbadać dokładnie właściwości danej cieczy. Jednak równie często korzystają z niego firmy trudniące się produkcją i przetwarzaniem żywności. Urządzenie warto mieć także wtedy, kiedy produkujemy i wydobywamy miód, bo tylko w taki sposób możemy sprawdzić jego jakość. Należy jednak nauczyć się korzystania z urządzenia, a także wiedzieć, jakie dla siebie zakupić, aby sprawdzało się świetnie. 

refraktometr

Kto powinien korzystać z refraktometru?

Jest to urządzenie bardzo pomocne do mierzenia jakości cieczy, a także jej właściwości. Bardzo często wykorzystywane jest więc do mierzenia jakości alkoholu, ale także miodu. Bez tego urządzenia niemożliwa byłaby także praca w jakimkolwiek laboratorium, gdzie konieczne jest ustalenie właściwości cieczy, aby móc wysnuć niezbędne wnioski do jej wykorzystywania i zachowywania się w poszczególnych reakcjach. Warto więc nie tylko zakupić urządzenie tego typu certyfikowane, ale także nauczyć się, jak je używać i przede wszystkim odczytywać wszystkie pokazane przez nie wartości.