Menu

Rodzaje kataru, oraz jego leczenie

7 września, 2022 - Zdrowie
Rodzaje kataru, oraz jego leczenie

Katar jest najczęstszym objawem infekcji wirusowej. Przy obniżonej odporności, oraz reakcji immunologicznej na patogeny dochodzi do namnażania się wydzieliny i nieżytu nosa. Skutkiem tego jest zaburzone funkcjonowanie na co dzień. Katarowi towarzyszy ból głowy, złe samopoczucie, a także często bóle mięśniowe. Katar może trwać siedem dni, dlatego tak ważne jest stosowanie leków na katar dla dorosłych, a także dla dzieci.

Rodzaje kataru i skuteczne leki na wyeliminowanie objawów

Katar może przyjmować różne formy intensywności tj. ostry, podostry oraz przewlekły. Dobór odpowiedniego leku na katar wynika ze zdiagnozowania objawów pod kątem jego pochodzenia. Wyróżnić można:

Na wszystkie te rodzaje dobrym sposobem będzie stosowanie leków na katar w postaci spraju do oczyszczania i higieny nosa. Zwiększy to komfort funkcjonowania poprzez nawilżenie śluzówki. Dodatkowo jeśli występuje ból głowy, oraz występuje ból przy pochylaniu, warto użyć leku na katar i zatoki w jednym. Skuteczny lek na katar będzie wtedy gdy zostanie on dopasowany do przypadłości, która występuje, oraz do osoby, która ma objawy. Inne będą leki na katar dla dzieci, a inne dla dorosłych. Poprawne oczyszczanie dróg oddechowych za pomocą leków powinno być skonsultowane z lekarzem specjalistą. Krople do nosa to jeden z najpopularniejszych leków na katar, jednak mimo wszystko czasem warto użyć roztworów do inhalacji, aby proces zdrowienia przyspieszyć. Warto pamiętać, że jeśli katar występuje na tle alergicznym, a co za tym idzie, jest wodnisty, a nos swędzi, należy skorzystać z leków na katar z substancjami antyhistaminowymi.

Leki na katar dla dzieci

lek na katar

Leki dla dzieci to te, które są łagodne i dostosowane do wieku. Dobierając lek na katar dla pociechy, należy sprawdzać skład produktu, oraz czytać etykiety pod kątem informacji, od którego roku można je podać. Młodsze dzieci mogą używać sprayów, a także roztworów do inhalacji. Nieco starsze mogą stosować leki, które obkurczają śluzówkę nosa.

Leki na katar dla dorosłych

Dostępność leków dla dorosłych jest ogromna. Można wyróżnić:

Należy pamiętać, że najlepszy lek na katar będzie dopasowany do rodzaju objawów.