Menu

Krople do oczu – kiedy należy je stosować?

20 czerwca, 2022 - Zdrowie
Krople do oczu – kiedy należy je stosować?

Warunki życia współczesnego człowieka są wyjątkowo nieprzyjazne dla narządu wzroku. Wiele czynników może powodować wysuszenie, podrażnienie, dyskomfort, a nawet trwałe pogorszenie widzenia. Dlatego okuliści zalecają regularną profilaktykę w postaci nawilżania oczu odpowiednimi preparatami. Warto wiedzieć nieco więcej na ich temat. Kiedy i w jaki sposób je stosować? O przestrzeganiu jakich zasad należy pamiętać, aby sobie nie zaszkodzić?

Czynniki najbardziej szkodliwe dla wzroku

Krople do oczu powinien aplikować sobie praktycznie każdy. Warto jak najwcześniej wyrobić sobie taki nawyk. Szczególnie, jeżeli człowieka dotyczy przynajmniej jedna z wymienionych okoliczności:

Zasady stosowania preparatów okulistycznych

Niezależnie od tego, na które krople do oczu nawilżające padnie wybór, warto by mieć na uwadze kilka podstawowych wytycznych, aby sobie nie zaszkodzić. Przede wszystkim środek należy kupić w uznanej aptece lub drogerii – najlepiej internetowej. Powinien on mieć odpowiednio długą datę ważności. Bezwzględnie trzeba zapoznać się z ulotką informacyjną i ściśle przestrzegać opisanych w niej wytycznych. 

Kropli do oczu z reguły można używać 2-3 razy dziennie. Rano i wieczorem, a także w środku dnia, w trakcie pracy. Tak, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie gałki ocznej. Wysuszona rogówka bowiem jest znacznie bardziej podatna na podrażnienia i infekcje.

Jakiego typu roztwór wybrać?

To sprawa indywidualna i najlepiej przetestować kilka polecanych przez okulistę produktów. Przekonać się, który będzie najbardziej odpowiadał konkretnym potrzebom. Na rynku są dostępne preparaty w buteleczkach. Ich pojemność wynosi przeważnie 10 ml. Są one nieco bardziej ekonomiczne niż środki w tzw. minimsach, czyli małych pojemniczkach, których zawartość odpowiada ilości potrzebnej do zaaplikowania jednej dawki.

W przypadku opakowań butelkowych istnieje jednak ryzyko, że preparat utraci swoje właściwości zanim zdąży się go zużyć. Zwykle następuje to 30 dni po otwarciu. Inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o krople do oczu bez konserwantów. W ich przypadków okres przydatności jest dłuższy i wynosi 90 dni.