Menu

Jak poradzić sobie z grzybicą paznokci?

6 czerwca, 2022 - Zdrowie
Jak poradzić sobie z grzybicą paznokci?

Grzybica paznokci jest coraz częstszym problemem zdrowotnym. Niepokojące objawy to między innymi zgrubienie, inne zniekształcenia paznokci, białe lub żółte zabarwienie płytki paznokcia. Warto sięgnąć wtedy po lek na grzybicę paznokci.

Kiedy zastosować leki przeciwgrzybicze dostępne bez recepty?

Jeśli zmiany nie obejmują powierzchni większej niż dwa paznokcie można zastosować leczenie, wykorzystując preparat na grzybicę paznokci dostępny bez recepty. W aptekach dostępne są zarówno maści na grzybicę paznokci, jak i preparaty w formie lakieru. Leki na grzybicę paznokci w formie lakieru pozwalają na lepszą penetrację płytki paznokcia przez substancję czynną. Jednocześnie lakier do paznokci nakłada się codziennie, a dodatkowo raz w tygodniu zmywa całość nałożonego preparatu. Z tego powodu w wielu przypadkach wygodniejsza okazuje się maść na grzybicę paznokci.

Jak stosować środki na grzybicę paznokci?

Przy stosowaniu lakieru najczęściej należy usunąć wierzchnią część płytki za pomocą jednorazowego pilniczka zanim nałożymy środek na grzybicę paznokci. Niektóre leki na grzybicę w formie lakieru mają już dołączone jednorazowe pilniczki.

Wybierając maść na grzybice należy pamiętać o stosowaniu jej w takim momencie dnia, aby preparat jak najdłużej utrzymał się na płytce paznokcia. Można nakładać preparaty na grzybicę paznokci na przykład przed snem.

Naturalne sposoby leczenia grzybicy paznokci

Jeśli dysponuje się wystarczającą ilością czasu aby stosować preparat na grzybicę paznokci nawet trzy razy dziennie, można wykorzystać olejek z drzewa herbacianego. Ta naturalna substancja ma działanie przeciwgrzybicze, a także przeciwzapalne, wymaga jednak częstego stosowania. Jest to składnik, który zawiera nie jedna maść przeciwgrzybicza.

Kiedy udać się do lekarza?

Skuteczne leczenie grzybicy wymaga czasu i regularnego stosowania środków na grzybicę. Leczenie grzybicy paznokci za pomocą leków dostępnych bez recepty jest możliwe i skuteczne. W razie braku poprawy, należy jednak zgłosić się do lekarza.