Menu

Zalety dzikiej róży

3 maja, 2022 - Zdrowie
Zalety dzikiej róży

Dzika róża jest krzewem występującym powszechnie na terenie Europy. Rośnie w parkach, na skwerach, przy drogach. Ma białe lub różowe kwiaty, z których powstają kuliste owoce. Ponoć już starożytni leczyli nią wściekliznę. Jej właściwości lecznicze stały się jednak lepiej znane dopiero w XX wieku.

Do czego wykorzystuje się dziką różę?

Z owoców dzikiej róży można sporządzać napary ziołowe, syropy, wina, soki, dżemy czy marmolady. Dziką różę zaczęto również wykorzystywać do wyprodukowania kosmetycznego oleju. Owoce dzikiej róży są bardzo bogate w witaminę C, mają jej znacznie więcej niż inne. Zawierają też antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze neutralizujące wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób (więcej o właściwościach dzikiej róży przeczytasz na LekiNatury.pl).

W jakich schorzeniach pomagają owoce dzikiej róży?

Inne właściwości dzikiej róży

Dzika róża coraz bardziej zaczyna być doceniana w kosmetologii. Obecne w jej kwiatach i liściach substancje wykorzystuje się obecnie do produkcji kosmetyków, które rozjaśniają przebarwienia na skórze. Oprócz bardzo dużej ilości witaminy C dzika róża zawiera też witaminy A, E, K, B1, B2 oraz kwas foliowy.

Herbata z dzikiej róży

Herbata z dzikiej róży jest nie tylko smaczna, ale zawiera szereg zalet. Stwierdzone jest jej działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wzmacnia odporność, więc warto o niej pamiętać jesienią i zimą, gdy najwięcej ludzi choruje. Łagodzi dolegliwości żołądkowe, pomaga w uregulowaniu poziomu cukru w organizmie. Jest polecana osobom z nerwicą, bowiem ma działanie wyciszające i uspokajające. Herbata z dzikiej róży jest skuteczną bronią w walce ze starzeniem się skóry, ponieważ potrafi zwiększyć jej elastyczność.