Menu

Tabletki na biegunkę – jak działają?

2 kwietnia, 2022 - Zdrowie
Tabletki na biegunkę – jak działają?

Biegunka to oddawanie luźnego stolca (o różnej konsystencji, od wodnistej po półpłynną) w krótkich odstępach czasu. Jej przyczyną może być zarówno zakażenie, jak i błąd dietetyczny. Tabletki na biegunkę mogą przynieść chorym znaczącą ulgę w przebiegu tej dolegliwości. Co warto o nich wiedzieć?

Leki na biegunkę – czy warto je stosować?

Sama biegunka nie jest objawem zagrażającym zdrowiu, o ile nie utrzymuje się przez dłuższy czas lub nie towarzyszą jej dodatkowe, niepokojące objawy, jednak jej wystąpienie ogranicza zdecydowanie nasz komfort. Z tego też powodu wiele osób sięga po lek na biegunkę z aptekagalen.pl. W aptekach dostępna jest obecnie bez recepty cała gama preparatów, pomagających osobom, borykającym się z tą przypadłością.

Najczęściej spotykane tabletki na biegunkę oparte są na kilku mechanizmach działania:

Ten ostatni typ działania jest charakterystyczny dla najpopularniejszego i najbardziej tradycyjnego leku na biegunkę – węgla aktywnego. 

Jakie tabletki na biegunkę sprawdzą się najlepiej?

Spośród tabletek na biegunkę to właśnie węgiel ma najbardziej uniwersalny charakter. Jego użycie wiąże się również ze stosunkowo niskim ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych. Węgiel na biegunkę działa dzięki swojej strukturze, pozwalającej na wchłanianie z otoczenia szkodliwych substancji. Jego zastosowanie wiążę się jednak z ryzykiem adsorpcji części stosowanych równolegle substancji leczniczych; dlatego też użycie węgla na biegunkę powinno mieć miejsce co najmniej 2 godziny po zażyciu innych leków.