Menu

Jak działa termometr bezdotykowy?

13 listopada, 2021 - Zdrowie
Jak działa termometr bezdotykowy?

Termometr lekarski to narzędzie, jakie powinno się odnaleźć w każdym domu. Kiedy mamy małe dzieci, jest ono kompletnie konieczne. Młodzi rodzice nierzadko decydują się na zakup termometru bezdotykowego na podczerwień (zwanego także termometrem „do czoła”). To niezwykle funkcjonalne wyjście, szczególnie, kiedy mamy w domu dziecko. Jak dobrać termometr bezdotykowy dla dzieci oraz niemowląt, oraz który rodzaj należałoby kupować?

Co to jest termometr bezdotykowy?

termometr bezdotykowy

Termometr bezdotykowy (https://megamedic.pl/termometry-bezdotykowe) zwany jest odmiennie termometrem laserowym czy bezkontaktowym. Jest to narzędzie medyczne, jakie mierzy temperaturę ciała w parę sekund. W tego rodzaju sprzęcie wykorzystana jest technika podczerwieni, jaka powoduje, iż pomiar temperatury ciała obywa się bez dotykania skóry osoby badanej. W stosunku do tradycyjnych termometrów elektronicznych, termometr bezdotykowy jest niezwykle higieniczny oraz pozwoli na robienie pomiarów u wielu osób w niewielkich odstępach czasowych. Na specjalną uwagę zasługuje również wielofunkcyjność takiego narzędzia.

Jak funkcjonuje termometr bezdotykowy?

Termometr bezdotykowy, nazywany także laserowym pozwoli na znacznie szybszy odczyt temperatury aniżeli w wypadku tradycyjnych rodzajów – pomiar trwa jedynie parę sekund. Zapewnia to technika podczerwieni, na jakiej bazuje urządzenie (ciało o zwiększonej temperaturze tworzy większe światło podczerwone).

Zalety termometru bezdotykowego

Termometr bezdotykowy jest wielokrotnie narzędziem wybieranym poprzez rodziców niewielkich dzieci, ponieważ nie potrzebuje umieszczania go pod pachą czy w odbycie. Wymiar odbywa się błyskawicznie oraz zajmuje parę sekund, dzięki czemu ruchliwość najmniejszych chorych nie stanowi ogromnej trudności w odczycie temperatury. Dużą wartością, dla jakiej termometry bezdotykowe stały się znane również w szpitalach, jest brak potrzeby dotykania ciała chorego, co wiąże się z utrzymaniem większej czystości.