Menu

Czym jest aparat tlenowy?

13 lipca, 2021 - Zdrowie
Czym jest aparat tlenowy?

Niektóre choroby płuc i serca mogą prowadzić do niewydolności oddechowej. W przypadku astmy oskrzelowej, niewydolności oskrzelowej, dusznicy bolesnej czy niewydolności krążenia zdarza się, że koncentrator tlenu jest koniecznym elementem leczenia. Aparat tlenowy ma jednak szersze zastosowanie. Można go bowiem stosować podczas rehabilitacji pacjentów po przebytych zabiegach lub w przypadku chronicznego zmęczenia i bezsenności.

Jak zbudowany jest koncentrator tlenu?

Aparat tlenowy (https://megamedic.pl/koncentratory-tlenu) to urządzenie medycznego, którego funkcją jest podaż pacjentowi powietrza ze zwiększoną ilością tlenu. Urządzenie to pobiera powietrze, którego zawartość tlenu wynosi 21% (78% stanowi azot, a ok. 1% inne gazy, głównie argon). Następnie przyrząd absorbuje azot, zwiększając stężenie tlenu w powietrzu do 90%. Urządzenie dodatkowo oczyszcza i nawilża powietrze. 

Koncentrator tlenu może występować jako aparat tlenowy domowy. Jest to bardzo wygodne, gdyż taki przenośny aparat może być stosowany w domu nawet 24 godziny w ciągu doby. Dzięki temu pacjent nie musi być stale hospitalizowany. 

Aparat tlenowy a butla z tlenem

aparat tlenowy

Butla z tlenem jest bardziej niebezpieczna niż współczesne aparaty tlenowe. Jest tak, ponieważ butla z tlenem stanowi zbiornik gazu, który podtrzymuje spalanie. Stanowi to duże ryzyko pożarowe. Aparat tlenowy zaś nie prowadzi do zwiększenia stężenia tlenu w pomieszczeniu nawet podczas awarii. Dzięki temu przenośny aparat może być swobodnie stosowany w domowych warunkach.

Przeciwskazania do tlenoterapii

Niektóre stany zdrowotne powodują, że stosowanie aparatu tlenowego może okazać się szkodliwe. Urządzenie to nie powinno być stosowane w przypadku, gdy pacjent ma uszkodzone płuca, padaczkę czy też chorobę wieńcową serca. Dodatkowo przeciwwskazaniem u kobiet jest ciąża.