Menu

Czy polprazol max leczy zgagę?

8 lipca, 2021 - Zdrowie
Czy polprazol max leczy zgagę?

Refluks dotyczy nawet 20-40% społeczeństwa. W celu jego leczenia lub złagodzenia objawów dostępnych jest wiele środków i leków – zarówno z receptą jak i bez niej. Choroba refluksowa (GERD) wynikać może z nieprawidłowego funkcjonowania zwieracza dolnego przełyku i charakteryzuje się zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Jak możesz sobie pomóc w walce z objawami?

Objawy choroby refluksowej

Symptomy związane z refluksem wynikają ze szkodliwego działania kwasu żołądkowego na tkanki. Należą do nich głównie:

W wyniku rozwoju choroby refluksowej może dochodzić do szeregu powikłań, jak np. owrzodzenia czy nadżerki. Szczególnie niebezpiecznym jest tzw. przełyk Barreta. Polega on za zastąpieniu nabłonka przełyku komórkami nabłonkowymi pochodzenia jelitowego. Stan ten może prowadzić do rozwoju raka przełyku.

Jak leczy się zgagę i refluks?

Zmiana stylu życia

W celu zmniejszenia objawów refluksu powinno wyeliminować się ze swojego życia picie alkoholu i palenie papierosów. Pomóc może także odpowiednia dieta – zmniejszenie objętości posiłków i zawartości tłuszczów w pożywieniu.

Inhibitory pompy protonowej

Stanowią one leki pierwszego rzutu w leczeniu refluksu. Zmniejszają dobowe wydzielanie kwasu żołądkowego. Jako pierwszą substancję, dostępną bez recepty, zaleca się omeprazol, który znajduje się np. w leku polprazol max. Bez recepty dostępny jest także inny związek – pantoprazol. Gdy leki bez recepty nie przynoszą skutecznych rezultatów, należy udać się do lekarza.

Antagonoiści receptora H2

W przypadku braku skuteczności inhibitorów pompy protonowej, do leczenia włącza się antagonistów receptora histaminowego 2. Mają one słabsze działanie, jednak lepiej sprawdzają się w ograniczeniu nocnego wydzielania kwasu żołądkowego.