Menu

Stabilizator czy orteza — co wybrać?

19 czerwca, 2021 - Zdrowie
Stabilizator czy orteza — co wybrać?

Wybór między stabilizatorem, a ortezą na początku może się wydawać trudny dla kogoś, kto akurat boryka się z urazem, zwłaszcza że wybór ten determinuje skuteczność leczenia. Co w takim razie wybrać?

Ortezy

Orteza, czyli fachowo proteza ortopedyczna. Na czym polega działanie ortezy? Orteza zapewnia stabilizację uszkodzonego stawu i to jest jej główne zadanie. Sprzęt ten odgrywa podobną rolę do gipsu, ale stosuje się go, kiedy użycie gipsu nie jest w danej sytuacji konieczne. Obecnie większość lekarzy częściej wskazuje zakup ortezy, jako skutczniejszą pomoc w rehabilitacji, choć oczywiście zależy to również od odniesionego urazu.

Stabilizatory ortopedyczne

Jaką funkcję w takim razie pełni stabilizator? Cóż paradoksalnie pełni taką samą funkcję jak orteza. Co sprawdzi się lepiej? Zależy to przede wszystkim od preferencji użytkownika danego sprzętu, ale przede wszystkim od odpowiedniego dopasowania. Zarówno proteza ortopedyczna, jak i stabilizator ortopedyczny powinny być, na tyle na ile się da komfortowe. Wtedy codzienne użytkowanie sprzętu i realizowanie wskazówek lekarza będzie przyjemnością, a nie udręką.

stabilizator ortopedyczny


Stabilizator to termin bardziej potoczny natomiast orteza bardziej naukowy, jednak w gruncie rzeczy oznaczają to samo. Sklep medyczny powinien posiadać w swoim asortymencie oba sprzęty. Często klient stabilizator wybiera w przypadku lżejszych urazów na przykład skręcenia stawu skokowego I stopnia, natomiast przy urazach poważniejszych na przykład skręceniu stawu skokowego II stopnia sięga po ortezę.

Niezależnie od wyboru najważniejsze jest poprawne korzystanie zarówno z ortezy, jak i stabilizatora. Przy zastosowaniu się do zaleceń lekarza, poprawnym korzystaniu ze sprzętu, wspomaganie leczenia przy użyciu protez ortopedycznych, przyniesie zadowalające rezultaty