Menu

Czym są piłki rehabilitacyjne i jakie są zalety ich stosowania?

17 kwietnia, 2021 - Gadżety
Czym są piłki rehabilitacyjne i jakie są zalety ich stosowania?

Piłki rehabilitacyjne są jednym z przyrządów do ćwiczeń. Często spotyka się je w gabinetach fizjoterapeutycznych, jednak stosowane są również w treningach fitness, pilatesu, czy przy ćwiczeniach dla kobiet w ciąży. Terapeuci bardzo chętnie korzystają z tego typu akcesoriów podczas rehabilitacji i polecają je pacjentom do ćwiczeń w domu. A dlaczego warto z nich korzystać? 

Co to są piłki rehabilitacyjne? 

Piłki rehabilitacyjne lub inaczej gimnastyczne wykonane są z tworzywa sztucznego, o właściwościach antypoślizgowych. Gumowa struktura napełniana jest powietrzem i tworzy okrągły, mocny balon, który można wykorzystywać do różnego rodzaju ćwiczeń. Wśród nich możemy wyróżnić piłki o płaskiej powierzchni do ćwiczeń rehabilitacyjnych, piłki z wypustkami do masażu, a także małe piłki z kolcami do masażu dłoni i stóp – https://megamedic.pl/pilki-rehabilitacyjne

Dlaczego warto z nich korzystać? 

Ćwiczenia z piłkami rehabilitacyjnymi wzmacniają wszystkie grupy mięśniowe. Ich największą zaletą jest to, że podczas ćwiczeń wymuszają utrzymywanie równowagi, dzięki czemu wzmacniane są mięśnie głębokie. To przekłada się na prawidłową postawę ciała. Trening z piłką pozwala również na powrót do sprawności po urazach, pomaga przywrócić ruchomość w stawach, przy czym nie obciążając ich. Jest to także sposób na walkę ze schorzeniami i bólami kręgosłupa. Z ćwiczeń na piłkach mogą korzystać kobiety w ciąży, osoby starsze, a nawet małe dzieci. 

Jak dobrać odpowiednią piłkę? 

Aby trening był efektywny i przynosił pożądane efekty, piłka musi być odpowiednio dobrana. Ważna jest przede wszystkim jej wielkość. Dobór zależy od wzrostu ćwiczącego. Dla osób o wysokości od 166 do 175 cm dobrym wyborem będzie piłka o średnicy 65 cm. Osoby do 185 cm powinny zdecydować się na piłkę o średnicy 75 cm, a osoby o wzroście powyżej 185 cm na piłkę o średnicy 85 cm.