Menu

Pyrantelum tabletki – lek przeciwpasożytnicz

21 marca, 2021 - Zdrowie
Pyrantelum tabletki – lek przeciwpasożytnicz

Pyrantelum to lek przeciwpasożytniczy, którego celem jest leczenie zakażenia jelitowego spowodowanego owsikami. Z powodzeniem można stosować go w przypadku owsików obłych typu nicieni barwy białej. Lek dostępny jest w postaci tabletek. Dedykowany osobom dorosłym oraz dzieciom powyżej 6 roku życia.

Pyrantelum zwalcza dojrzałe formy owsików oraz pasożyty znajdujące się we wczesnym stadium rozwoju, nie oddziałuje natomiast na larwy będące w trakcie migracji w tkankach. Unieruchomione w wyniku działania leku pasożyty zostają usunięte z jelita w wyniku perystaltycznych ruchów jelit. Czynną substancją leku jest pyrantel, nie wywołujący podrażnienie jelit ani też przemieszczania robaków.

Pyrantelum tabletki powinny być stosowane w przypadku stwierdzenia owsików w kale albo w okolicach odbytu. lek należy przyjmować zgodnie z opisem zamieszczonym w ulotce lub po konsultacji z lekarzem według jego wskazań. Po zakończeniu leczenia, mniej więcej po upływie dwóch tygodni, należy wykonać badania kontrolne, parazytologiczne, pozwalające na stwierdzenie, iż układ pokarmowy został już uwolniony od pasożytów.

Nie jest zalecane stosowanie leku u kobiet w ciąży. Nie należy go także stosować w przypadku będącej w trakcie leczenia choroby mięśni szkieletowych, i zasadniczo podczas zaburzeń czynności wątroby albo niedokrwistości. Przeciwwskazania do stosowania stanowi także uczulenie na pyrantel lub inne składniki leku. Każdorazowo, przed zastosowaniem leku, warto omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem.