Menu

Balkonik rehabilitacyjny

7 marca, 2021 - Zdrowie
Balkonik rehabilitacyjny

Zarówno wiek, jak i przebyte choroby sprawiają, że mogą pojawić się różne trudności w poruszaniu się u seniorów. Pomocne mogą okazać się chodziki i balkoniki, które stanowią pośrednie rozwiązanie pomiędzy wózkiem inwalidzkim a kulami. Zapewniają stabilną podporę dla osoby starszej oraz pomagają w codziennej samodzielności. Mogą się okazać również niezastąpione dla osób młodszych, przechodzących rehabilitacje po wypadku lub będących w trakcje leczenia. Wybierając odpowiedni chodzik należy zwrócić uwagę na parę aspektów.

Czy wysokość balkoniku do chodzenia ma duże znaczenie?

Jest to jeden z najważniejszych parametrów na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Odpowiednio dobrany do wzrostu chodzik ograniczy pracę mięśni rąk, zginanie kolan i stawanie na palach, a dzięki temu pozwoli na zminimalizowanie nadwyrężeń stawów. Wysokość uchwytów powinna być dopasowana do wysokości na której znajdują się biodra seniora. Pozwoli to na wygodne i naturalne przemieszczanie się z wykorzystaniem balkoniku. Najlepszym wyborem będą urządzenia z możliwością regulacji, które umożliwią dostosowanie chodzika do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru?

Dobra jakość materiałów, z których wykonany jest balkonik rehabilitacyjny, ma duże znaczenie. Do popularnie wykorzystywanych należy aluminium, które jest nie tylko wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, ale również jest wystarczająco lekkie by zapewnić odpowiednią podporę dla seniora jak i umożliwić mu sprawne poruszanie się. Możliwość składania i łatwego przechowywania może sprawdzić się w małych mieszkaniach, lub podczas transportu samochodem. Dodatkowo warto rozważyć który z dwóch rodzaju balkoników będzie najlepszy: statyczny który jest sztywny, czy kroczący ułatwiający chodzenie osobom w bardziej zaawansowanym wieku – porównaj.