Menu

Bezpieczeństwo w laboratorium dzięki dygestorium

14 lutego, 2021 - Uncategorized
Bezpieczeństwo w laboratorium dzięki dygestorium

Rozwój nauki niesie ze sobą konieczność prowadzenia rozmaitych badań laboratoryjnych. W jaki sposób przeprowadzać badania i eksperymenty tak, aby możliwe było pełne zachowanie bezpieczeństwa osób odpowiedzialnych za ich realizację? Urządzeniem niezwykle pomocnym, przy pracy z niebezpiecznymi substancjami jest dygestorium.

Czym jest dygestorium i jakie są jego rodzaje

Dygestorium to inaczej wyciąg laboratoryjny. Składa się z przeszklonej komory, przypominającej szafę, oraz wysoce wydajnego wentylatora, który wydmuchuje powietrze z komory, poza laboratorium. Najważniejszym zadaniem, które spełnia dygestorium jest uniemożliwienie przedostawania się różnego typu trucizn do atmosfery laboratorium. Poza tym, dygestorium (kupisz je choćby w tym sklepie: https://renggli.pl/pl/oferta/dygestoria-laboratoryjne/) stanowi ochronę przed wybuchami pożarów oraz przed eksplozjami.

Każde dygestorium musi być wyposażone w czujnik kontroli przepływającego przez nie powietrze oraz w blokadę podnoszenia okna. Wyróżnić można dygestoria montowane na stole lub blacie, które na stałe przytwierdzone są do ściany, a także dygestoria zintegrowane, o niezależnej stalowej konstrukcji, z blatem wykonanym z ceramiki lub żywicy. 

Zastosowanie dygestorium

Wszelkie laboratoria chemiczne, emitujące szkodliwe substancje, mogące zagrażać zdrowiu ludzi, zwierząt oraz środowisku, zmuszone są do korzystania z dygestoriów, spełniających europejskie normy. Wszelkie laboratoria biologiczne, analityczne a także firmowe punkty badawcze w zakładach przemysłowych, stosują profesjonalne dygestoria, które umożliwiają odizolowanie od toksyn, eliminowanie ich i odprowadzanie na zewnątrz.