Menu

Gastroskopia: opis, wskazania, cena badania

12 lutego, 2021 - Zdrowie
Gastroskopia: opis, wskazania, cena badania

Gastroskopia jest niezbędna, by postawić diagnozę i rozpocząć leczenie schorzeń przełyku, żołądka, dwunastnicy. Na czym polega? Kiedy należy się na nią zgłosić?

Gastroskopia – co to jest?


Gastroskopia, a dokładnie panendoskopia jest rodzajem badania prowadzonego w celu kontroli górnego odcinka przewodu pokarmowego i pobrania materiałów do dalszej analizy.

Podczas badania lekarz wprowadza przez jamę ustną lub nos endometr, który zakończony jest kamerą. Na ekranie można wtedy zobaczyć wygląd narządów jak przełyk, żołądek i dwunastnica. Lekarz może też pobrać wycinki, usunąć ciało obce z przewodu pokarmowego i wykonać test ureazowy w kierunku infekcji Helicobacter pylori.

Kiedy zgłosić się na gastroskopię?


Wskazania do wykonania gastroskopii:
– długo utrzymujące się objawy jak zgaga, bóle brzucha, niestrawność
– podejrzenie choroby wrzodowej
– trudności w przełykaniu
– krwawienia z przewodu pokarmowego
– diagnostyka infekcji bakteryjnych, grzybiczych
– podejrzenie uszkodzenia błony śluzowej układu pokarmowego
– połknięcie ciała obcego

Osoby wykonujące gastroskopię w Białymstoku mają możliwość skorzystania z badania w narkozie. Do znieczulenia dożylnego ogólnego konieczne jest wykonanie wcześniejszych badań (analiza krwi, EKG zależnie od pacjenta).

Gdzie można wykonać gastroskopię?


Gastroskopia jest dostępna na NFZ oraz w prywatnych gabinetach i klinikach medycznych.

Pacjentom chcącym wykonać badanie jak gastroskopia Białystok również daje możliwość skorzystania z prywatnych placówek, gdzie czas oczekiwania jest krótszy niż na NFZ. Cena wynosi najczęściej 200-250 złotych.

Gastroskopia w Białystoku – więcej informacji tutaj.