Menu

Rodzaje maseczek wielorazowych

13 listopada, 2020 - Zdrowie
Rodzaje maseczek wielorazowych

Maseczki wielorazowe rozgościły się już u nas na dobre. Najprawdopodobniej jeszcze długo będą niezbędne przy każdym wyjściu z domu. Z tego powodu warto przyjrzeć się im trochę bliżej i zastanowić się, jakie modele maseczek są dostępne. Jakie typy wyróżniamy?

Maseczki prostokątne

To maseczki, które przypominają kształtem maseczki chirurgiczne. Są to prostokąty z trzema zakładkami, które są prostowane podczas nakładania maseczki. Czasami mają one dodatkowe usztywnienie na nos w postaci niewielkiego drucika. Dzięki niemu maseczka ma lepiej przylegać. To podstawowy model, który jest dość łatwo uszyć, a co za tym idzie – jest też popularny.

Maseczki profilowane

Są to maseczki, które mają nieregularny kształt. Nie są one prostokątne, ale mają dodatkowy kawałek materiały, który dobrze przylega do nosa i uniemożliwia przedostawanie się zanieczyszczeń i drobnoustrojów właśnie w tej okolicy. Takie maseczki są dostępne w wielu rozmiarach – damskich, męskich i dziecięcych. Warto sprawdzić dokładne wymiary maseczki. Z racji tego, że każdy ma głowę innej wielkości, to nie każda maseczka będzie dobrze leżała. Skoro jednak ważna jest szczelność, to trzeba odpowiednio ją dopasować do twarzy.

Maseczki rowerowe

Zaprojektowano także specjalne maseczki wielorazowe (orteo) dla osób uprawiających sport. Najczęściej są to maseczki profilowane, które zostały przygotowane z cieńszych materiałów. Dzięki temu są bardziej przewiewne i łatwiej w nich oddychać podczas wzmożonego wysiłku. Są one sugerowane dla rowerzystów i biegaczy.