Menu

Maść na oparzenia. Co wybrać? Kiedy należy ją zastosować?

12 maja, 2020 - Zdrowie
Maść na oparzenia. Co wybrać? Kiedy należy ją zastosować?

Żelazko, naczynia żaroodporne i blachy stosowane w piekarniku, gorąca woda, ale również promieniowanie UV – skóra może ulec poparzeniu na wiele sposobów. Kiedy warto zastosować lek na oparzenia?

Maść na oparzenia pierwszego i drugiego stopnia


Preparaty przeznaczone na oparzenia stosuje się przede wszystkim na oparzenia klasyfikowane jako pierwszego i drugiego stopnia, które nie wymagają interwencji lekarskiej.

Oparzenia pierwszego stopnia można rozpoznać po zaczerwienionej, lekko piekącej skórze. Z kolei w przypadku oparzenia drugiego stopnia pojawiają się przezroczyste pęcherze wypełnione płynem surowiczym – nie należy ich przekłuwać.

Jaka maść na oparzenia jest najlepsza?


W aptekach można znaleźć różne preparaty przeznaczone na oparzenia. Warto mieć je w swojej domowej apteczce. Co sprawdzi się najlepiej?

Na oparzenia polecane są maści zawierające dużą ilość składników nawilżających oraz łagodzących. Zatem maść na oparzenia najczęściej bazuje na alantoinie oraz na pantenolu, które skutecznie wspomagają poprawę kondycji uszkodzonej skóry. Dodatkowo, może zawierać także inne składniki aktywne, na przykład glicerynę, wazelinę, wyciągi roślinne, na przykład z aloesu, nagietka, rumianku.

Taka maść na oparzenia może przynieść ulgę od nadmiernego swędzenia i pieczenia, zabezpieczyć naskórek przed wpływem czynników zewnętrznych, a także poprawić jego regenerację, by skóra szybciej powróciła do zdrowia.