Menu

Plastry kinesiotaping – sposób naklejania i usuwania

8 maja, 2020 - Zdrowie
Plastry kinesiotaping – sposób naklejania i usuwania

We współczesnym świecie kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) stał się jedną z popularnych metod rehabilitacyjnych. Metoda ta łączy medycynę klasyczną z naturalnymi procesami leczenia organizmu. Nic dziwnego, że fizjoterapeuci coraz częściej korzystają z niej w swoich gabinetach.

Kinesiotaping – w jaki sposób naklejać plastry?

Taping barków czy innej części ciała jest skuteczny tylko wtedy, gdy plastry są naklejane we właściwy sposób. Posiadając wiedzę, jak przyklejać taśmę do kinesiotapingu, można to zrobić bez problemu samodzielnie. Najważniejsze jest oczyszczanie skóry. Przed nałożeniem taśmy należy zmyć płyny, olejki, kremy i maści. Najlepszą metodą jest umycie skóry czystą wodą z mydłem, a następnie przetrzeć gazą nasączona alkoholem. Kinesiotaping rozpoczyna się od zmierzenia okolicy części ciała, która będzie oklejana. W dalszej kolejności musimy odmierzyć odpowiednią ilość taśmy i przyciąć ją przy pomocy nożyczek. Dalszym krokiem jest przyklejenie taśmy do skóry oraz energiczne pocieranie jej od środka do końców.

Taśmy do kinesiotapingu – jak je usuwać?

Jeżeli już zdobyliśmy wiedzę w jaki sposób naklejać plastry rehabilitacyjne, to powinnyśmy również dowiedzieć się jak je usuwać. Przede wszystkim nie wolno odklejać taśmy nagłym pociągnięciem. Takie pociągnięcie może spowodować uszkodzenie skóry. Plastry najszybciej można usunąć po 5 dniach, ponieważ wtedy zaczynają się złuszczać komórki skóry. Zalecane jest nadciągnięcie skóry nad jednym końcem taśmy, a później odciągnąć końcówkę plastra od skóry. Nie wolno pominąć przykładania dłoni po każdym fragmencie odklejonej taśmy.