Menu

Bańki lekarskie – na przeziębienie i nie tylko

9 marca, 2020 - Zdrowie
Bańki lekarskie – na przeziębienie i nie tylko

Bańki lekarskie to metoda stosowana w medycynie naturalnej od bardzo dawna jako środek leczniczy na przeziębienie oraz zapalenie oskrzeli. Według najnowszej wiedzy, mogą być również z powodzeniem stosowane w leczeniu astmy oskrzelowej, schorzeń układu kostno-stawowego czy problemów trawiennych.

Sposób działania baniek

Uogólniając, działanie baniek lekarskich sprowadza się do wytworzenia w zamkniętym naczyniu podciśnienia o wartości 0,2 do 0,8 atmosfery, prowadząc do podrażnienia receptorów znajdujących się w skórze.

Oprócz tego, rozszerzenie naczyń krwionośnych prowadzi do lepszego ich ukrwienia, a także dotlenienia, co wspomaga walkę z chorobą. Według najnowszych badań, stawianie baniek może mieć również zbawienny wpływ na rozluźnienie mięśni gładkich między innymi w jelitach oraz żołądku.

Zwolennicy tej naturalnej metody walki z chorobą utrzymują, że stawianie baniek wywołuje tak zwaną autohemoterapię: stan, w którym układ immunologiczny jest pobudzony przez krew pacjenta, która uległa rozlaniu w wyniku wysokiego ciśnienia panującego w bańce.

Kiedy nie stosować baniek?

Choć to bardzo zdrowa i polecana metoda walki z chorobami, niestety nie wszyscy mogą ja stosować. Stawianie baniek lekarskich nie jest wskazane między innymi:

– przy dużej kruchości naczyń krwionośnych,

– u osób cierpiących na problemy z krzepliwością krwi,

– u osób ze zdiagnozowanymi chorobami autoimmunologicznymi,

– przy niedokrwistości,

– w trakcie ciąży,

– u osób chorych na gruźlicę,

– przy chorobie nowotworowej.

W razie wątpliwości, warto skonsultować bezpieczeństwo tej metody z lekarzem.