Menu

DMSO – lek na całe zło?

7 kwietnia, 2019 - Zdrowie
DMSO – lek na całe zło?

Naukowcy twierdzą, że uniwersalne remedium przeciwko wszystkim chorobom nie istnieje. Różnorodność i skomplikowana fizjologia organizmów żywych, w tej liczbie człowieka, nie ułatwiają zadania naukowcom poszukującym cudownego leku.
Wielu orędowników medycyny naturalnej widzi go w DMSO – czy dimetylosulfotlenek jest szansą dla ludzkości?

Skuteczny czy szkodliwy

dimetylosulfotlenek
dimetylosulfotlenek

W niemieckich papierniach pod koniec XIX wieku płyn izolowany z miazgi drzewnej wzbudził zainteresowanie chemików. Do dziś stosuje się DMSO jako rozpuszczalnik w laboratoriach.
Obecnie nad działaniem leczniczym preparatu pracują tysiące naukowców na całym świecie – jedni chcą udowodnić jego skuteczność inni wykazać toksyczne i szkodliwe działanie.
Tymczasem osób potwierdzających pozytywne skutki stosowania DMSO w leczeniu przybywa.

Jak to działa?

Jak prosta w budowie i łatwa w pozyskaniu substancja może mieć tyle pozytywnych oddziaływań na ludzki organizm? Tego dokładnie nikt nie wie. Skuteczny lek powinien przecież być skomplikowany i drogi. I pewnie ten ostatni aspekt najbardziej hamuje rozwój zastosowania DMSO w medycynie konwencjonalnej.

Opisując działanie specyfiku często stosuje się porównanie do kąpieli w leczniczych wodach siarkowych – DMSO zawiera siarkę organiczną, która dostarczona do komórek ułatwia ich natlenienie. Kąpiele działają bardzo powierzchownie, a DMSO „kąpie” w siarce każdą komórkę organizmu.
Stosowany na powierzchni skóry wchłania się skuteczniej niż wszystkie inne leki – ma to związek z umiejętnością neutralizowania warstwy zrogowaciałej, która jest naturalną barierą chroniącą przed wnikaniem niepożądanych substancji. Skuteczność tego procesu obserwują chorzy leczący dimetylosulfotlenkiem choroby skórne oraz silne bóle pochodzenia reumatycznego.

DMSO w Polsce

DMSO nie można kupić w aptekach – nie uznaje się go za farmaceutyk. Sprzedaż stacjonarną i internetową prowadzą liczne sklepy z artykułami zielarskimi i medycyny naturalnej.
Stosowanie specyfiku należy poprzedzić dokładnym zapoznaniem się z ulotkami dołączonymi do każdego opakowania oraz wykonać test tolerancji na lek.