Menu

Świetlik lekarski: dlaczego jest tak wartościowy dla oczu?

10 lutego, 2019 - Suplementy
Świetlik lekarski: dlaczego jest tak wartościowy dla oczu?

Świetlik lekarski jest zielem, które działa przeciwzapalnie oraz wykazuje silne działanie przeciwalergiczne. Wszystko dzięki aukubinie, która znajduje się w składzie świetlika i która uwalnia histaminę. Dodatkowo, świetlik pozytywnie wpływa na stan mikronaczyń krwionośnych zawartych w siatkówce oka: uszczelnia je i wzmacnia ich ścianki. To wszystko powoduje, że świetlik jest nieocenionym składnikiem wszelkich maści, kremów i kropli do oczu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że świetlik lekarski potrafi skutecznie walczyć z toksynami, dostającymi się do naszych oczu wraz z wiatrem, a także przez dotyk. Rzecz dotyczy szczególnie paciorkowców i gronkowców, które bardzo szybko doprowadzają do stanu zapalnego w oczodole.

Wyciągi ze świetlika lekarskiego: dla kogo?

Po ziołowe preparaty zawierające świetlik lekarski, jak i po wodne wyciągi z tego ziela, sięgają najczęściej osoby, które cierpią na zespół suchego oka. To często schorzenie osób, które spędzają długie godziny przed komputerem i które jednocześnie nie dbają o higienę oka. Koniecznie więc wszyscy ci, którzy są narażeni na ryzyko występowania zespołu suchego oka powinni zainteresować się kupnem kropli do oczu zawierających świetlik lekarski.

Świetlik lekarski na podrażnienia oczu

Dodatkowo, wyciągi ze świetlika lekarskiego powinny być stosowane przez osoby, które spędzają sporo czasu na zewnątrz. Pracownicy plaż, rolnicy oraz osoby pracujące na basenach powinny profilaktycznie chociaż raz w tygodniu stosować wyciągi ze świetlika lekarskiego. Są to bowiem osoby narażone na ryzyko występowania podrażnień: pyły, kurze, promieniowanie oraz środki chemiczne zawarte w wodzie z basenu czy w wodzie w jeziorze nie pozostają bez wpływu na stan filmu na oku. Krople ze świetlikiem są dostępne na receptę: dostaniemy ją nie tylko od okulisty, ale również od lekarza rodzinnego. Warto stosować się do zaleceń spisanych na ulotce i nie przedawkowywać.