Menu

3 sposoby na uniknięcie kontuzji

10 lutego, 2019 - Zdrowie

Każdy sportowiec boi się kontuzji. Nawet ten początkujący. Nagły uraz może zniszczyć karierę w jednej chwili. Nawet, jeśli na dobre się jeszcze nie rozpoczęła. Jak jej uniknąć?

1. Rozgrzewka

Zawsze należy się rozgrzać przed treningiem. Nie można się przeforsowywać i ze spoczynku od razu dawać z sienie 120%. Należy pomału i po trochu przygotować swój organizm na nadchodzący wysiłek. Jeżeli pominie się ten etap, to nie ma co się dziwić, gdy dojdzie do urazu.

2. Kolagen

Kolagen to substancja, która jest budulcem m.in. skóry, kości, stawów, ścięgien, naczyń krwionośnych czy organów wewnętrznych. Wzmacnia stawy i ścięgna, czyli zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia. Jest to bardzo ważny suplement diety, o którym nie należy zapominać. Kolagen może występować we formie tabletek, rozpuszczalnych proszków lub płynnej. Dzięki temu, każdy może wybrać najbardziej odpowiednią formę.

TEJPY SPORTOWE

3. Tejpy sportowe

Nie są jeszcze wystarczająco popularne, ale tejpy sportowe można zaobserwować u sportowców na najwyższym szczeblu kariery. Na Olimpiadzie miał je prawie każdy zawodnik. Stosowanie tejpów sportowych jest w pełni bezpieczne. Nie zawierają żadnych substancji chemicznych, a jedynie w sposób fizyczny wspomagają stawy. Odpowiednio przyklejone, mogą być drugimi stawami i wzmocnieniem dla nich. Dzięki temu, zmniejsza się ryzyko odniesienia urazu. Profesjonalnym kienesotapingiem zajmują się fizjoterapeuci i rehabilitanci.