Menu

Czy bieganie jest bezpieczne?

Sierpień 1, 2018 - Zdrowie
Czy bieganie jest bezpieczne?

Uprawianie sportu takiego jak bieganie jest samym zdrowiem. Podczas biegania uaktywniają się liczne partie mięśni, a układ oddechowy pracuje na najwyższych obrotach, stale poprawiając swoją wydajność i jednocześnie wydajność układu krążenia. Bieganie jest jedną z najtańszych form uprawiania sportu. Wystarczą w miarę przyzwoite buty i silna wola, aby wstać z kanapy.

Zagrożenia z biegania

Niestety bieganie to nie tylko sama przyjemność. To ćwiczenie ma również mroczną stronę, która swoje źródło bierze z aktywności człowieka, a nie z samego biegania.
Właściwie o każdej porze roku polskie miasta spowite są mniejszą lub większą mgiełką smogu. W zimie jest to smog kwaśny, który swoje źródło czerpie z pieców grzewczych. A w lecie smog fotochemiczny, który powstaje w wyniku reakcji chemicznej jaka zachodzi w spalinach samochodowych wystawionych na działania wysokich temperatur.
Oba te rodzaje smogu mogą bardzo szybko powodować u biegacza:

– bóle głowy
– duszności
– łzawienie
– podrażnienie skóry
– zawał
– wylew

Jedyny ratunek? Maska antysmogowa do biegania

Jedynym sposobem, aby móc swobodnie biegać na powietrzu i korzystać z tej formy spędzania czasu bez narażania się na utratę zdrowia jest bezustanne filtrowanie powietrza, które dostaję się do naszych płuc. Zapewnia to maska antysmogowa do biegania, którą zakłada się na twarz, a znajdujące się w niej filtry powodują, że do płuc biegacza dociera jedynie czyste i bezpieczne powietrze.