Menu

Nitkowanie zębów sposobem na zdrowe zęby

9 stycznia, 2018 - Zdrowie

W celu utrzymania jamy ustnej i uzębienia w dobrym stanie warto dokładniej o nie zadbać, niż tylko poprzez czyszczenie pastą i szczotką. Nawet najdokładniejsze szczotkowanie i najlepsza szczoteczka nie będą w stanie usunąć wszystkich resztek jedzenia, jakie zostają pomiędzy zębami. Dlatego do codziennego rytuału mycia zębów warto włączyć nitkowanie zębów i wykonywać je równie często jak mycie szczoteczką.

Zalety nitkowania zębów

Nić dentystyczna lub wykałaczka z nicią są w stanie dotrzeć w miejsca, gdzie nie jest w stanie dotrzeć nawet najlepsza i najbardziej zaawansowana szczoteczka do zębów. Resztki jedzenia dostają się bowiem do przestrzeni międzyzębowych i stamtąd jedynie nić może je usunąć. Poza tym nitkowanie zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego w przestrzeniach międzyzębowych. Regularne nitkowanie zębów nie tylko więc pomaga utrzymać zęby w należytym stanie, ale również pozwoli zaoszczędzić na zabiegach stomatologicznych.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Są dwie szkoły nitkowania zębów. Jedna mówi, żeby oderwać kawałek nici i owinąć oba końce wokół palców, a druga, aby jedynie wysunąć nić bez jej odrywania i odwijać kolejne fragmenty w miarę czyszczenia. Niezależnie od metody, zaleca się czyścić kolejne zęby czystym fragmentem nici. Stomatolodzy zalecają też, aby nitkowanie zębów wykonywać nie tylko przy szczotkowaniu, ale zawsze, gdy zajdzie potrzeba. A ponieważ pudełeczko nici dentystycznych jest niewielkie, można je nosić przy sobie i czyścić zęby w sytuacjach, gdy zajdzie potrzeba, a nie można umyć zębów szczoteczką.