Menu

Dziurawiec zwyczajny – lecznicze działanie suszonych kwiatów

Listopad 9, 2017 - Zdrowie

Należy do grupy roślin z rodziny dziurawcowatych, które w warunkach naturalnych występują w Europie, Azji, a także w Afryce.

Dziurawiec jest jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych, często znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie. Pochodzący z dziurawca surowiec zielarski, nazywany zielem dziurawca zwykle występuje pod postacią ususzonych jego kwiatostanów. Zawiera ono witaminy A i C, olejek eteryczny, hiperycynę, pseudohiperycynę, hyperforynę, flawonoidy (rutyna, kwercetyna), hiperozyd, bakteriobójcze garbniki.

Może być stosowany w wersji suchej lub płynnej

Suchy wyciąg z dziurawca, który uzyskuje się poprzez ekstrakcję alkoholem, poprawia nastrój, dzięki czemu może zmniejszać objawy łagodnej lub umiarkowanej depresji. Wyciąg w formie płynnej ma działanie żółciopędne, żółciotwórcze, pobudzające trawienie, przeciwzapalne i dezynfekcyjne. Może być stosowany zewnętrznie na rany, jak i do płukania gardła.

Zakres działania dziurawca zwyczajnego

Możliwości i zakres działania dziurawca zwyczajnego jest bardzo szeroki. Wpływając na wzrost stężenia co najmniej czterech neuroprzekaźników w mózgu, między innymi serotoniny poprawia nastrój. Z tego powodu jest niezwykle skutecznym lekiem przeciwdepresyjnym. Jest niezwykle skuteczny w leczeniu stanów lękowych, stresu, zespołu przewlekłego zmęczenia, zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz przewlekłego bólu.

Dziurawiec zwyczajny wpływa korzystnie na sen, działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. W postaci maści jest skutecznym środkiem w leczeniu hemoroidów. Ponadto pomaga w zmaganiach z otyłością.

Zalecana dawka

Dzienne spożycie dziurawca zwyczajnego nie powinno przekraczać 900 mg. Zioło może być stosowane 3 razy dziennie po 300 mg standaryzowanego wyciągu zawierającego 0,3% hiperycyny. Skuteczne preparaty na bazie wyciągu z dziurawca i bazę informacji o ziołach można znaleźć na stronie Leki Natury.