Menu

Kozłek lekarski – właściwości i zastosowanie

Lipiec 10, 2017 - Uncategorized

Kozłek lekarski nazywany niekiedy walerianą to znany środek stosowany na uspokojenie. Jednak posiada one także i wiele innych właściwości, dzięki którym wykorzystywany jest w dolegliwościach układu pokarmowego czy bolesnym miesiączkowaniu

Kozłek lekarski rośnie dziko w wilgotnych zaroślach w całym kraju. Wyróżnia się przy tym kilka odmian kozłka lekarskiego. W Polsce najczęściej spotkać można jednak odmianę szerokolistną, która kwitnie latem. W medycynie wykorzystywany jest korzeń kozłka lekarskiego oraz kłącze, które zbiera się jeszcze przed okresem kwitnienia lub jesienią. Kozłek doskonale ucisza i odpręża. Dlatego też polecany jest przede wszystkim osobom żyjącym w stresie oraz ciągłym napięciu nerwowym.

Korzeń kozłka lekarskiego to sprawdzony środek wykorzystywany w przypadku dolegliwości układu pokarmowego. Wykazuje bowiem działanie wiatropędne i rozkurczowe. Kozłek jest polecany kobietom w okresie PSM i w czasie bolesnych miesiączek. Waleriana wykorzystywana jest niekiedy również w kosmetyce. Jej napary można stosować zewnętrznie w chorobach skóry i łojotoku. Jednak istnieje również sporo przeciwwskazań do stosowania kozłka lekarskiego. Są to m.in. podeszły wiek, ciąża, karmienie piersią czy prowadzenie pojazdów mechanicznych. Warto wiedzieć, że waleriana nie powinna być łączona z lekami nasennymi i uspokajającymi, a także tymi wykorzystywanymi w leczeniu chorób psychicznych.